(0312)395 39 81 | (0531) 690 82 44

HomeBlogGenelU/C Profil

U/C Profil

Endüstriyel sektörde kullanımı oldukça yaygın olan ve çok amaçlı kullanım imkanı bulunan U/C profil işlevsel bir yapı elamanıdır. Kullanıldığı malzemelerin kalite ve işlevsellik değerini artırır. Sağladığı avantaj ve kolaylıklar sayesinde tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Kullanım alanı en fazla, duvarlarda bulunan bölme duvar alanlarıdır. U ve C profiller çeşitli alanlarda istek ve ihtiyaca göre değişen durumlarda kullanılır. Rollforming teknolojisi ile üretimi yapılan sacların bükülerek şekillendirilmesine göre isimlendirilmektedir.

U/C profilleri inşaat sektöründe ve aynı zamanda üretim sektöründe tercih edilmektedir. Duvar bölmelerinin yanı sıra kirişlerde, özellikle merdiven kirişi gibi alanlarda kullanımı mevcuttur. Kullanım alanlarını maddeler halinde örneklendirmemiz gerekirse,

  • Duvar kirişlerinde kullanılır
  • Merdiven altlarında bulunan kirişlerde bulunabilir
  • Duvar kenarlarında bulunan koruyucu alanlarda bulunur.
  • Tavanlarda kullanım alanları içerisinde yer almaktadır.
  • Makine alalarında yer alan çerçeve veya çerçeve alanlarını ayırabilmek için dekoratif bir görüntü için kullanma imkânı sunar.

U/C profiller de sırt sırta montaj yöntemi uygulanmaktadır. Kolon ya da kiriş olarak kullanıma olanak bu yöntem ile sağlanmaktadır.  Çeşitli iş alanları ve sektörlerde kullanılan UC profilleri ebat ve boyut konusunda çeşitlilik sunabilmektedir.  Profilin en çok kullanıldığı sektörler; İnşaat, endüstriyel ekipman ve yapılar, metal üretimi, çelik yapı, bina taşıyıcıları, otomotiv sektörü şeklinde verilebilir.  Esnek yapıya sahip olması

UC profil alçı plaka kısmındaki bölme duvardır. Esnek bir yapı olması sayesinde farklı dinamiklere karşı dayanıklılığı arttırıcı özelliklere sahiptir. Tuğla duvar ile kıyaslandığında yaklaşık olarak 9 kat daha hafiftir. Bundan dolayı özellikle deprem gibi doğal afetler sırasında binanın esnekliğini arttırarak olumsuz durumlara karşı daha az riske sahiptir. Alçı plaka bölme duvar çeşitleri ile mükemmel uyumu yakalar. Bu sayede esneklik özelliğinin yanı sıra ses, ısı ve yangın için de izolasyonu mükemmel şekilde sağlar. UC profilin avantajları ve faydaları ise:

  • UC profil sistemleri oldukça hızlı ve pratik şekilde uygulanabilir.
  • Hızlı ve pratik olması sayesinde işçilikten tasarruf sağlar.
  • Hem maddi hem de zaman açısından tasarruf sağlar.
  • Alçı plaka bölme duvar sayesinde yapıda yer kayıplarını engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI MENÜ
ÜRÜNLER

© 2022 CEMAX Mühendislik

Telefon
Whatsapp
E-mail